VDRS14G040BSE
Contact Now
VDRS14G040BSE
  • 1
Diameter : 17 mm
Voltage Rating AC : 40 VAC
Product Category : Varistors
Peak Surge Current : 1 kA
Surge Energy Rating : 17 J
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Clamping Voltage : 130 V
Series : VDRS
Varistor Voltage : 68 VDC
Voltage Rating DC : 56 VDC
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Capacitance : 3800 pF
Product : MOV
Manufacturer : Vishay / BC Components
Description : Varistors 40volts 17mm