SN64BCT126ADR
Contact Now
SN64BCT126ADR
Logic Type : Buffer, Non-Inverting
Product Category : Buffers & Line Drivers
Supplier Device Package : 14-SOIC
Input Type : -
Package / Case : 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Part Status : Obsolete
Current - Output High, Low : 15mA, 64mA
Number of Bits per Element : 1
Packaging : Tape & Reel (TR)
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Series : 64BCT
Mounting Type : Surface Mount
Output Type : 3-State
Number of Elements : 4
Voltage - Supply : 4.5 V ~ 5.5 V
Manufacturer : Texas instruments
Description : IC BUF NON-INVERT 5.5V 14SOIC